Financijsko blagostanje pojedinca ovisi o odlukama koje sam donosi – iako se to mnogima ne čini tako.
Pojedinci se moraju suočiti sa svim posljedicama koje donose njihovi odabiri. Krajnji cilj odluka koje pojedinac donosi s jedne je strane zadovoljavanje pojedine potrebe ili želje, a s druge strane ostvarivanje osobnih financijskih ciljeva koje si je zadao. Odgovorno potrošačko ponašanje svodi se na dobro informirane, racionalne odluke.
Međutim, na donošenje potrošačkih odluka utječe mnogo čimbenika – zbog kojih donosimo odluke koje će nas dovesti u probleme. Utjecaj okoline, pogotovu obitelji i prijatelja, izrazito je važan za naše potrošačko odlučivanje i način na koji trošimo novac. Jednako tako, zbog očekivanja okoline, unatoč primjerice smanjenju financijskih mogućnosti pojedinci nastavljaju s istim životnim stilom i razinom potrošnje jer osjećaju pritisak okoline da moraju tako nastaviti.
Ostvarivanje vlastita financijskog blagostanja temelji se na upravljanju novcem, planiranju i pažljivu potrošačkom odlučivanju. Odgovorni dužnici imaju ove karakteristike:
- ne troše više novaca nego što mogu u sadašnjem trenutku i s obzirom na očekivan položaj u budućnosti
- izbjegavaju impulzivne odluke o kupnji; donose dobro informirane odluke
- odabiru financijske proizvode i usluge koji su u skladu s njihovim sadašnjim i budućim financijskim mogućnostima
- kvalitetno se informiraju i traže savjete od stručnjaka
- štede za nepredviđene izdatke, a to su preporučeni šestomjesečni izdaci jednoga kućanstva
- redovno plaćaju obveze po kreditnim karticama i druge financijske obveze
- analiziraju moguću buduću financijsku situaciju uzimajući u obzir smanjenje prihoda, neočekivane troškove, smanjenje vrijednosti realne imovine i nova fiskalna pravila.
Tekst je objavljen u sklopu projekta cjeloživotne financijske pismenosti “Zašto ovo nismo učili u školi?” Addiko banke i Štedopisa.